Според специалистите следващите дни ще са подходящи за тази дейност. Пролетната резитба може да се прави до началото да цъфтежа растенията.
Началото на резитбата се прави, като се започне с летните и устойчивите на измръзване есенно-зимни сортове, като ябълки и круши. Костилковите овошки се режат през март, а прасковите – по време на т.нар. процес бутонизация малко преди цъфтежа. За да няма отделяне на смола от местата, където се реже, при костилковите резитбата се извършва в края на зимата или началото на пролетта. Резитбата за формиране е важна за изграждане на здрав скелет, като е необходимо да се извърши правилна резитба още след засаждане на дърветата. Това спомага за формирането на овощните видове. Най-силна е резитбата при прасковата, ябълката, крушата, сливата и най-слаба при черешата и кайсията.
Резитбата има за цел да се просветли короната, да регулира растежа и плододаването и подмладяването на плододаващите дървета. С резитбата на растенията те се предпазват от т. нар. алтернативно плододаване. При него едната година дървото може да има много плод и не може да заложи плодни пъпки, и затова следващата година дървото ражда малко или почти няма плодове.