Автомобил задвижван с водород и електрически велосипед на младежкото ЕКСПО

0
електрически велосипед

Прототип на градски автомобил, задвижван с водородна клетка, животоспасяваш дрон, електрически велосипед са сред разработките, представени на младежкото ЕКСПО в Русенския университет. На него 40 екипа от България и чужбина представят свои научни и технически разработки.

Градският автомобил, задвижван с водородна клетка, който развива скорост до 45 километра в час, е само един от експонатите, показани в експозицията в Канев център. Дело е на студентите от различни специалности на 4 факултета на Русенския университет. С него бъдещите инженери получиха наградата за най-добър дизайн на автомобил през 2017 г. Сега младите изобретатели правят нов прототип на сегашния, който е по-голям като размери и с подобрени параметри.

Автомобилите на русенските студенти се правят само за целите на състезанието и по-скоро като научни достижения. Те нямат търговски характер. Целта е да успеем по научен път да решаваме реални проблеми за околната среда и за транспорта, и за младите хора това е излючително мотивиращо, поясни ръководителят на проекта д-р Иван Белоев.

Сред другите експонати са животоспасяващ дрон, който предлага бърза помощ на пациенти със сърдечен арест, разработен от екип на Университета по медицина и фармация от Клуж-Напока, Румъния.

Студенти в дигитална магистърска програма на Европейския институт по иновации и технологии, част от „Сорбона университет“, представиха корабоплавателна компания за групови пътувания, в която пътуващите купуват местни качествени продукти и ги доставят на клиенти. От една страна, пътниците печелят джобни пари, а от друга – клиентите им получават локално недостъпни стоки. Предоставянето на услугите както за пътуващите, така и за клиентите се гарантира чрез създаването и управлението на сигурна, лесна и мощна платформа.

Проектът „NEVROtech“ на Университета в Лисабон свързва виртуалната реалност и невронауките за лечение на фобии. Иновативният метод за лечение, заедно с традиционните, използвани до момента, дава възможност за оптимизация на терапията. Той съчетава виртуална реалност и ЕЕГ-сигнали, както и осигурява обективни показатели за количествено определяне на терапевтичната ефективност.

Стартиращата компания на Института за висше образование Сент Мартин от Малта показа пред публиката в „Канев център“ проекта „INTACT“, спечелил европейското предизвикателство на „Джуниър Ачийвмънт“ за 2017 г. в Хелзинки. Екипът представи технология, повишаваща безопасността на мотоциклетистите. Сензори за удар, монтирани в каската на мотоциклетиста, са свързани с приложение за смартфони, което автоматично уведомява аварийните служби и роднините на пострадалия, като посочва мястото, на което е станал сблъсъкът.

Математическата гимназия в Русе се представи с три учебни компании – „VICEM“, „Retyres“ и „Mаster Minds“. Единият от ученическите екипи е разработил биопестицид, който опазва пчелите, другият е създал технология, с която от стари автомобилни гуми се произвеждат автомобилни масла, а третият ученически отбор работи за по-добрата комуникация между служителите в институциите и хората със слухови проблеми, създавайки своеобразен „Call Centre“ с жестомимични преводачи.

Учениците от СУ „Възраждане“ показаха макет на електрически велосипед със система за автоматично заключване и възможност за проследяване чрез мобилно приложение, а връстниците им от Английската гимназия – система за пречистване на аквариуми. Възпитаници на Гимназията по облекло „Недка Иван Лазарова“ показаха трансформиращи се дрехи от колекцията „България – част от пъстрия свят на Европа“.

Различни екипи от Русенския университет представиха своите разработки, сред които прототип на електромобил, картинг автомобили с алтернативно задвижване, както и прототип на градски автомобил, задвижван с водородна клетка.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили