Държавата е отписала над 10 млрд. лв. данъци за три години

0
Снимка: БГНЕС

За последните три години държавата е загубила над 10 милиарда лева. Средствата са опростени заради изтекла давност. 7 фирми за получили близо 1/5 от публичните средства на държавата за обществени поръчки. Притеснителните данни изнесоха от финансовото министерство. Бившата директорка на НАП Галя Димитрова отхвърли твърденията за системно несъбиране на данъци.

Седмица след като служебният финансов министър Асен Василев обеща анализ на финансовото състояние на държавата, светнаха и първите червени лампи. За последните 3 години на фирми са опростени данъци за 10 млрд лева поради изтичане на давността от 10 години.

„Които вместо да отидат за пенсии и здравеопазване са отписани и НАП не са успели да ги съберат“, заяви Василев.

Приходната агенция е направила всичко възможно, за да вземе дължимото й, отговори шефка на данъчните Галя Димитрова.

„Тези задължения след като изтече срока им се предават на агенцията за държавни вземания“, заяви тя.

В много от случаите става дума за фирми, участвали в данъчни измами, фирми които нямат никакви активи или с управители с нисък социален статус или прехвърлени за да не могат да бъдат събрани.

Оказва се обаче че освен тези, които вече са опростени НАП търси други 10 млрд, които също не са били събрани досега.

„Една картина на системно несъбиране на данъчно постъпления. Една картина, която е позволила да се натрупат сериозни дефицити в системата. Били чрез измами или избягване на плащания“, коментира министърът.

„Повечето от фирмите, на които са опростени данъците вече не съществуват. Така например фирмата „Унитренд“ АД, която е с прекратена регистрация не е внесла в хазната над 509 милиона лева. Друго дружество в несъстоятелност – „Стомана“ АД е трябвало да плати над 90 милиона лева“, каза в отговор Димитрова.

Още една червена лампа светва при подозрителното концентриране на дадени пари от държавата по обществени поръчки. За 2020 година 7 фирми са получили над 3 милиарда лева, което е една пета от всички предвидени. Тези фирми ще бъдат обект на щателна проверка.

„Оказа се, че има една доста силна концентрация на публичните средства. През 2020 година държавата е платила на частни фирми 15.8 млрд. лева. От тях 3.4 млрд лв. са платени на 7 фирми. Тази година 3 фирми са получили публичен ресурс от 1.3 млрд. лева публични средства“, обясни министърът.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили