Неделята след Великден се нарича Томина неделя (Светла неделя, Празна неделя) и поставя завършека на Великденския празничен цикъл.
Наречена е по името на Тома – един от дванайсетте апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото възкресение. Наричали го Близнака, тъй като според една от версиите много приличал на Христос. В историята Тома е известен с прозвището си Неверни. След като Христос възкръсва и се явява на учениците си, Тома не е сред тях. Когато по-късно те му казват „Видяхме Господа“, той им отвръща: „Ако не видя на ръцете му раните от гвоздеите и не сложа ръка на ребрата му, няма да повярвам“.
На осмия ден след възкръсването си Исус му се явил и му позволил да сложи пръст в раните му. Оттогава остава израза “Тома неверни”, а денят е наречен Томина неделя. След проповедите си на Евангелието в Индия, апостол Тома приел мъченическа смърт в град Мелипура, като бил набит на пет кола. Мощите му били пренесени в Месопотамия, а на гроба му ставали чудеса.
Седмицата се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.
На Томина неделя жените повторно боядисват яйца и ги раздават за душите на покойните си близки, като вярват, че така ще ги предпазят от превъплъщаване.
Днешният ден е и празник на архитектите, строителите и зидарите. Имен ден празнуват всички, които носят името Тома и производните му Том, Томас, Томчо, Томил, Томислав, Томана, Томка, Томая и др.