Елена Йончева: Журналистиката е убита в България

0

„В България в последните години е убита самата журналистика, сривайки я от 34-то до 111-то място по свобода на медиите според годишната класация на „Репортери без граници“.

Това каза българската евродепутатка от партията на ПЕС в ЕП  и бивша журналистка Елена Йончева, при откриването днес в София на  Международна конференция за медийната свобода. Йончева е организатор на форума, който е под егидата на групата на социалистите и депутатите в Европейския парламент.

Тя припомни, че че най-близко до България от ЕС – на 79-то място, е Унгария.

Свободата на медиите е сърцето на всяка демократична държава, добави тя.

Тази конференция идва във важен по две причини момент, отбеляза Елена Йончева. Първата е включването на част за медийната свобода в евродоклада за върховенството на закона в страните членки на ЕС. Това е практика, която стартира за пръв път тази година. Втората причина е, че съм докладчик по резолюция, която ЕП подготвя за свободата на медиите във всички 27 държави членки на ЕС, поясни тя.

Дистанционно от Брюксел във форума участва и зам.-председателят на еврокомисията Вера Йоурова, която увери участниците, че би работила интензивно по темата за медийната свобода. По думите на Йоурова темите корупция, върховенство на закона и свобода на медиите са свързани, а журналистите трябва да работят в условия на плурализъм и без да се чувстват застрашени.

По думите на еврокомисар Йоурова медийната реклама, заплащана чрез пари от ЕС, би следвало да се прави чрез обществени поръчки.

Тя каза също, че до края на годината Европейската комисия (ЕК) ще представи планове за действие за защита на независимата журналистика.

В следващия европейски бюджет ще има 61 милиона евро в подкрепа на независимите медии и журналистите, каза Юурова. ЕК ще съсредоточи усилията си върху осигуряването на плурализма на дигиталния медиен пазар в ЕС, както и да се изработят механизми за защита на журналистите от т.нар. SLAPP дела. Това са съдебни процеси, завеждани с цел да се заглушат критици и да се наложи цензура.

Павол Сзалай от „Репортери без граници“ подчерта, че рангът на България в класацията за свобода на словото е по-нисък от този на страни, които сега са кандидат-членки на ЕС. Той припомни, че преди шест месеца представители на организацията са се срещали с министър-председателя и той се е ангажирал да работи за медийната свобода, но оттогава кабинетът му не се е свързвал с организацията и опитите за контакт са били неуспешни.

В Съвета на Европа има 20 получени сигнала, засягащи свободата на словото, посочиха от международната организация.

 

Снимка: offnews.bg

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили