Газовата връзка с Румъния продължава да боксува, поскъпна с 4.7 млн. евро.

0

gazoprovod_pod_dunav02Причината са проблемите със строежа на подводното трасе на газопровода по дъното на река Дунав край Русе и Гюргево, с които избраният изпълнител – консорциум от румънски фирми, не може да се справи. Това става ясно от обявена от българския газов оператор „Булгартрансгаз“ обществена поръчка за избор на нов изпълнител, който да изгради подводния преход на интерконектора.
Тази газова връзка със съседните ни държави трябваше да е първата, която да влезе в експлоатация и така да осигури алтернативни доставки на газ при необходимост и криза със снабдяването с руско синьо гориво. По план газопроводът Русе-Гюргево трябваше да заработи в средата на 2013 г., но пускът му бе нееднократно отлаган.
Преди няколко месеца премиерът Бойко Борисов съобщи, че подводната тръба се е сплескала и това бави пускането на връзката. По тази причина е обявена нова обществена поръчка за построяването на подводния преход на интерконектора. Тя ще бъде проведена по реда на българския Закон за обществени поръчки като „Трансгаз“ е упълномощила „Булгартрансгаз“ да открие процедурата от името и за сметка на румънския газов оператор. Прогнозната стойност за изпълнението на новите геоложки сондажи, полагане и изтегляне на тръбите, е 4.7 млн. евро без ДДС. Става въпрос за трасе от 2.1 км по дъното на Дунав. Срокът за подаване на офертите е 4 май и желаещите да участват трябва да внесат банкови гаранции от 45 хил. евро.
Общата дължина на реверсивната междусистемна връзка е 25 км., от които сухопътни са 15.4 км на българска територия и 7.5 км. на румънска. Максималният капацитет на газопровода е 1.5 млрд. куб. м годишно като капацитетът на доставките от България към Румъния и от северната ни съседка към нас е различен.
Срокът за изпълнение на строителните работи е краят на декември 2015 г. и спазването му е от изключително важно значение, ако България и Румъния искат да запазят полученото за строежа на газовата връзка европейско финансиране.
Прогнозната стойност на проекта е около 24 млн. евро. За реализацията на проекта на двете компании е отпусната безвъзмездна финансова помощ от близо 9 млн. евро от европейската енергийна програма за възстановяване. За българския участък помощта е 4 375 294 евро. Останалото финансиране е за сметка на двата оператора.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук