Хамилтон „преплува“ най-бързо „Силвърстоун“

0
„преплува“ най-бързо

Световният шампион измина 52-те обиколки на пистата за 1:34:55.831 часа със средна скорост 13,529 км/ч, изпреварвайки със 6.911 секунди съотборника си в „Мерцедес“ и водач в генералното класиране за сезона Нико Розберг. Третото място на подиума зае 18-годишният пилот на „Ред Бул“ Макс Верстапен.

„преплува“ най-бързоПървите 5 обиколки пилотите изминаха зад кола за сигурност и с гуми за екстремно мокър асфалт, заради излелия се над пистата „Силвърстоун“ проливен дъжд. Веднага след изтеглянето на сейфти-кара пилотите масово започнаха да влизат в бокса, за да ги сменят с интермедия. Пилотите на „Мерцедес“ и на „Ред Бул“ обаче рискуваха да останат по-продължително на пистата с „мокри“ губи и това им осигури комфортна преднина. След смяната на гумите Хамилтон имаше преднина от близо 5 секунди пред Верстапен, който успя да изпревари Нико Розберг.

„преплува“ най-бързоПо средата на състезанието грешка на Верстапен на един от завоите позволи на Розберг да го изпревари. Двамата се „захапаха“, като битката между тях стана особено драматична в последните обиколки, когато Розберг получи проблем в скоростната кутия, за отстраняването на който получи не съвсем регламентирана помощ от бокса, за която предстои рейсконтролът да се произнесе.

Така Хамилтън спечели без никакви проблеми „домашната“ Гран При на Великобритания и хвърли в екстаз публиката, изпълнила трибуните на пистата.

Място в Топ 10 намериха още: 4. Даниел Рикардо (Ред Бул); 5. Кими Райконен (Ферари); 6. Серхио Перес (Форс Индия); 7. Нико Хюлкенберг (Форс Индия); 8. Карлос Сайнц мл. (Торо Росо); 9. Себастиян Фетел (Ферари); 10. Данийл Квят (Торо Росо).

В генералното класиране продължава да води Нико Розберг със 171 точки, следван от Люис Хамилтон със 167 т. и Кими Райконен – 106 точки.

Германецът обаче ще трябва да изчака разследването срещу него от съдиите на ФИА за информацията, която получи по радиото за проблема в скоростната му кутия, което може да бъде прието за непозволена помощ от страна на екипа му.