Как да не бъдем киберидиоти?

0
Как да не бъдем киберидиоти?

Хората често са най-слабата връзка във веригата, когато става дума за компютърна сигурност. Как можем да спрем да правим глупави неща, които помагат на киберпрестъпниците?

Основните въпроси, които трябва да си зададем, са: Кога за последно презаписах данните си (т. нар. бекъп)? За колко онлайн акаунта използвам същата парола? Колко пъти съм кликнал върху връзка в имейл, без да знам кой го е изпратил?

Всяка година си напомняме колко грешим, когато става въпрос за избора на пароли. Те варират от очевидно лошите „123456“ и „password“ до единствено малко подобрените „12345678“ и „admin“. Други популярни, според списъка с най-лошите пароли за 2017 г., са „letmein“, „iloveyou“, „welcome“ и „monkey“.

Публикация в BBC по темата ни дава следните съвети:

  • Използвайте парола с най-малко осем знака
  • Смесвайте главни и малки букви със символи и числа
  • Опитайте се да не използвате лесно подбрани думи – имената на вашите деца, съпруг/а, домашни любимци, любими спортни отбори и т.н.
  • Избягвайте да споделяте пароли с други хора
  • Използвайте различни пароли за различни сайтове и услуги
  • Използвайте двуфакторно удостоверяване
  • Обмислете използването на мениджър на пароли като Dashlane, Sticky Password или Roboform

Феновете на мързела трябва да знаят, че неспазването на горните правила може да има лоши последствия. Както и че не трябва да пишат паролата на хартия и да я оставят на видно място. Освен това не е добра идея да „кликат“ върху линкове и да свалят съдържанието им. В противен случай отварят „вратата“ на компютъра си за хакерите, а от това ще пострадат и компаниите, за които работят.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили