Какво е TPM 2 и защо е нужен за Windows 11?

0

Наскоро Microsoft разкри най-новата си версия на Windows, която е под номер 11. И докато много потребители вече чакат с нетърпение възможността да инсталират най-новата операционна система от технологичния гигант с всичките й визуални и технически подобрения, някои останаха разочаровани от новината, че техните машини може да не са съвместими с най-новия Windows.

По-конкретно, Windows препоръча на потребителите да стартират неговата програма за проверка на състоянието на компютъра PC Health Check, която ще покаже дали системата ще получи Windows 11 или не. Оказа се обаче, че често срещана причина за предполагаемата несъвместимост е TPM чип, който в някои случаи просто трябва да бъде актуализиран до версия 2, за да бъде съвместим с най-новия Windows. Все пак нека обясним какво е TPM и защо е толкова важен за Windows 11.

Какво е TPM?

Trusted Platform Module, или TPM, както е по-известен, е чип и спецификация по сигурност, създадени от Trusted Computing Group-сътрудничество между някои от най-големите имена в технологиите като Microsoft, IBM и Cisco. Тази компания  разработва набор от хардуерни и софтуерни компоненти, които работят заедно, за да осигурят сигурна среда за съхранение и обработка на криптографски ключове.

Тъй като повече устройства стават свързани в глобалната мрежа, осигуряването на сигурност на данните става все по-важно. Затова производителите на технологии все по-често наблягат на физическата и виртуалната сигурност на устройствата и Microsoft не прави изключение. Ето защо за да използват Windows 11, компанията очаква потребителите да имат най-новата версия на TPM, която е TPM 2.

Как функционира TPM?

Най-просто казано TPM е малък чип, инсталиран на дънните платки или процесорите на устройства като компютри и лаптопи. Този компонент действа като място за съхранение на криптографски ключове и идентификационни данни, необходими за отключване на криптиран модул като шифровани твърди дискове.

Както вероятно знаете, криптирането на информация се превърна в стандарт за личните устройства. Когато шифровате устройството си, да кажем твърдия диск, всички данни на него се превръщат в низ от произволни знаци. За успешно прочитане и представяне на данните системата трябва да преведе този низ от произволни знаци с помощта на криптографски ключ. Ако няма ключ, няма и данни.

Ако включите устройството си и успешно влезете с вашите идентификационни данни (напр. Парола или ПИН код), TPM предоставя на системата ключа за дешифриране на съдържанието на твърдия диск. Ако обаче някой се е опитал да получи неправомерен достъп вашето устройство, TPM няма да предостави ключа, така че евентуалният недоброжелател да не може да прочете вашите данни. Това се случва например когато няколко пъти последователно въведете грешна парола и устройството ви се самозаключи.

Има и други приложения на TPM, включително като хранилище за идентификационни данни. Приложения и софтуер, които се имат достъп с чувствителна информация, също могат да се възползват от възможности на този чип. Да речем, някои имейл клиенти или софтуери за съхранение на пароли.

За генериране на ключове TPM използва така наречения генератор на случайни числа. Това е общ термин за устройства или програми за произволно генериране на поредица от числа или събития, като тези методи могат да варират от съвсем основни до много сложни. Генераторите на произволни числа се използват в редица други чувствителни области като банкиране, мобилни плащания, казино игри и лотарии, киберсигурност и др.

Защо TPM е важен?

И накрая, защо TPM е толкова важен и защо Microsoft настоява потребителите да го имат? Първата очевидна причина, поради която се нуждаем от тази функция за сигурност, е за лична защита.

Отдавна отминаха времената, когато компютрите бяха толкова простички, че не можехме да съхраняваме нищо чувствително в тях, дори и да искахме. С толкова много свързани устройства и толкова много лични данни, споделяни онлайн, не е изненадващо, че много злонамерени участници се опитват да се възползват неправомерно от това технологично развитие.

И ако си мислите, „защо някоя компания би се загрижила за това дали пазя данните си в безопасност“, картинката е много по-голяма от навиците на индивидуалния потребител. Днешните устройства са толкова свързани, че едно злонамерено действие може да доведе до верига от подобни събития, засягащи много хора.

Второ, има очаквания към Microsoft да поддържа високо ниво на сигурност за своите системи и дори да увеличи усилията си в тази насока . Компанията представлява най-използваната операционна система в световен мащаб, надминавайки главоломно конкурентите си. Използването на Windows надхвърля личната употреба, като повечето големи бизнеси и държавни институции също разчитат на тази операционна система. Затова се очаква сигурност на цялата екосистема на Microsoft да предложи адекватно ниво на защита срещу нарастването на злонамерени действия.

Добрата новина е, че през последните години повечето устройства се доставят с TPM чип, а за някои конфигурации той може да бъде актуализиран до необходимата за Windows 11 версия 2. Наскоро Windows излезе с техническите изисквания за инсталиране на Windows 11, но все още има време до официалното пускане през есента, така че може да има някои промени. Дотогава остава да следим какво ще споделят от Microsoft и дали нашите машини ще отговорят на изискванията за Windows 11.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили