Какво представляват болкоуспокояващите и как да изберете подходящото лекарство за вашето състояние

0
болкоуспокояващи

Дори най-незначителната на пръв поглед болка може да се окаже симптом на развиващо се в организма заболяване. И докато е търпима може да не ѝ обръщате толкова голямо внимание. Но в момента, когато създаде явен дискомфорт и направи ежедневните, елементарни занимания невъзможни определено посягането към болкоуспокояващо лекарство естествена реакция. Съвета на лекари и специалисти е да не прибързвате с безконтролния прием на медикаменти.  Основата на каквото и да било лечение на болката е нейния източник както и причината за появата. Днес ще си говорим за разнообразието от болкоуспокояващи и на какво да обърнете внимание при покупка на такива от аптечната мрежа.

Формален проблем или сигнал за сериозно заболяване

Болката има различно измерение. Понякога е твърде слаба и се появява като мускулен спазъм, усещане за дискомфорт. Но често болката е придружена със световъртеж, липса на координация, невъзможност да направите каквото и да било физическо усилие да се изправите на крака. В такива ситуации болката може да бъде толкова силна, че буквално да ви извади от равновесие.

В соята практика лекари споделят, че дори най-незначителното главоболие би било причина за симптом на сериозно заболяване. Затова не бива да бъдат предприемани действия за прием на аналгетици и други болкоуспокояващи преди да се установи фактическата причина за появата ѝ.

За формални проблеми, които са обичайни за активните хора се считат:

  • Леко неразположение при сутрешно ставане;
  • Слабо до средно ниво на главоболие при стрес и напрежение в работата;
  • Повишаване на пулса и болки в областта на врата при емоционални проблеми;
  • Болки в кръста при прекалено дълъг престой в една поза;
  • Зъбобол и други.

Това са тривиални проблеми, които се лекуват с традиционни и предлагани от аптеките лекарства без рецепта. В случай на по-сериозни и силни болки обаче не бива да пренебрегвате необходимостта от консултация с лекар. Такива състояния са:

  • Стягания в сърдечната област;
  • Невъзможност да контролирате крайниците;
  • Силни болки в корема;
  • Пулсираща болка в главата, съпроводена с кръвотечение от носа.

Това са част от симптоматичните прояви, които идва да покажат по-сериозен здравословен проблем, който налага адекватна лекарска намеса.

Как да изберете болкоуспокояващо

Споделихме, че пазара при болкоуспокояващите е доста разнообразен. Това, на което можете да разчитате са различни видове аналгетици, антипиретици и други. В зависимост от това дали се наблюдава и повишаване на температурата е добре да бъдат включени комплектни медикаменти, които не само действат успокояващо, но и стабилизират нивото на телесната температура.

Покупката на болкоуспокояващо зависи от някои важни фактори, които се отнасят до:

  • Възраст на пациента;
  • Тегло на пациента;
  • Наличие на други придружаващи симптоми;
  • Алергии и непоносимост към някои съставки на лекарствата за болка;
  • Симптоми, които показват наличие на инфекция и други.

Всеки един продукт е важно да се приема според дозировката, описана в листовката. Когато предстои да бъдат взети решения относно типа на болкоуспокояващото е препоръчително да се направи консултация с лекар или фармацевт, които да препоръчат ефективно средство за лечение.

Видове

Според вида на активната съставка болкоуспокояващите се класифицират в различни категории медикаменти. Основно те се делят на:

  • С парацетамол и ибупрофен. Може би това са сред най-използваните, които са подходящи както за деца, така за възрастни и бременни. Те са удачни за успокояване на слаба до средно силна болка и имат положителен ефект върху повишена температура;
  • Нестероидни противовъзпалителни средства. Вариантите тук са такива, които се изписват с или без рецепта. Препоръчително е преди прием да се консултирате с лекар;
  • Със загряващ ефект. Те не се препоръчват при лица с повишена температура. Обикновено са приложими при мускулни болки и травми както и хронични заболявания на опорно-двигателната система;
  • С охлаждащ ефект. Приложими при отоци, травми, счупвания на крайници, натъртвания и други.

Определящо е да се избере правилното лекарство. Но не бива да се предприемат действия, които да застрашат здравето ви, което е основна причина да се консултирате с лекар или фармацевт, посочват от VTV.BG

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук