Паническите атаки са внезапни пристъпи на тревожност и силен страх, предизвикващи физически реакции, без да е налице видима причина или реална опасност за тях. Самите пристъпи могат да бъдат много плашещи и допълнително да засилят стреса, който човек изпитва. По време на паническа атака често се чувства загуба на контрол и симптоматика, наподобяваща инфаркт.
Почти всеки от нас е изпитвал някаква форма на паник атака в живота си, предизвикана от стресова ситуация, преживяване или тревога, която повече не се повтаря. Но при някои хора, паник атаките се завръщат отново и отново, а неочакваната им поява предизвиква още по-голяма тревожност и страх. Въпреки, че сами по себе си епизодите не представляват опасност за живота на хората, които ги изпитват, те могат да повлияят негативно върху качеството на живот.
Защо паник атаките са все по-често срещани днес?
Пристъпите на паник атаки са по-често срещани днес в модерното общество и съвременният начин на живот. Все още причината за това не е напълно ясна, макар че съществуват редица предположения. На първо място това натовареното и изпълнено със стрес ежедневие, което много от нас водят. Много често „жонглираме“ всеки ден, натоварени с множество задължения, ходим на две или три работни места, учим наред с работата си и ни се налага да се изправяме пред решаването на редица проблеми.
От друга страна, особено пред младите хора стоят и фактори, като лоши навици за сън и допълнителен стрес, наложен от обществото и социалните мрежи. Днес всеки общува през екрана на смартфона или зад клавиатурата на лаптопа си у дома. Пандемията затвори хората и сведе до минимум контактите с любими хора и разпускащи активности на открито. Това доведе до бум на паник атаките, които се отключиха при голяма част от хората на различни възрасти, но най-вече при младите.
Непредвидената поява на пристъпите е способна да ни накара да живеем в постоянен страх, че епизодите могат да се повторят тогава, когато не трябва, например на публично място. Този страх допълнително предизвиква състояния на тревожност и депресия, която кара хората да избягват различни ситуации, които предизвикват в тях неприятните пристъпи.
Важно е да не се оставяте на страха и паниката да ви ръководят и да потърсите помощ. Днес начин за справяне с паник атаките има и то доста ефективен.
Как да се справим с паник атаките веднъж завинаги?
Начинът да се справите с паник атаките е един: Да потърсите помощ от добър психолог. Такъв, който ще ви изслуша внимателно, на когото имате доверие и с който ще работите заедно в изработването на индивидуален план за справяне с пристъпите на паник атака.
Колкото и непредвидени да са самите пристъпи, те могат да бъдат овладени с правилен подход и техники, на които вашият психолог ще ви научи по време на психотерапията. Паник атаката при всеки човек е със строго индивидуална симптоматика, за това е необходим внимателен подход за ефективното справяне във всяка една ситуация от ежедневието.
Пристъпите на паник атаки не са опасни, но са способни да повлияят върху целия ви живот и да попречат осъществяването на най-съкровените ви мечти. Излезте от порочния кръг! Запишете си час за консултация с психолог още днес.