Повечето учители са за дистанционно обучение до края на Ковид-19

0

71,2% срещу 28,8% от педагогическите специалисти подкрепят започналото вече дистанционно обучение в гимназиален етап, а 65,8% биха подкрепили започването на дистанционна организация в прогимназията от 3 ноември 2020.

Това са изводите от проучване на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ сред български учители относно евентуално преминаване на образователната система в обучение в електронна среда от разстояние.

Анкетата е направена сред 6100 педагогически специалисти в рамките на четири дни.

Високият процент на желание за преминаване в електронен режим от разстояние за гимназиален и прогимназиален етап е разбираем по няколко причини, посочват авторите на изследването.

„Вероятно има забрана на министъра на здравеопазването, регионалните инспекции да издават заповеди за тестове на учители и ученици, а ако някой учител или директор реши да се тества, то е за негова лична сметка. Дори при болен член от семейство, РЗИ-тата не издават предписание за PCR, а препоръчват карантиниране“, посочват от синдиката.

До момента заразените учители са  671, без в това число да са тезипод карантина, заради   позитивен тест на член от семейството или в случаите, когато детето на учителя е карантинирано, поради карантиниран клас или група в детска градина.

 

„Някои учители вече ползват отпуск, поради агресивната кампания на националния щаб, че ни чака нов апокалипсис. Във връзка с казаното дотук, ръководствата на образователните институции са в огромно затруднения да осигурят замествания, дори и при 10% болни учители, затова дистанционният режим е единствения изход“, заявяват от Синдикат „Образование“.

 

Повече са  учителите от началния етап- 53,1% срещу 46,9%, които  смятат, че не трябва да се преминава на дистанционно обучение. 

Подобен е резултатът от 56,5%, срещу преминаване на детските градини в дистанционен режим.

69,9% от анкетираните смятат, че висшите училища трябва да преминат в обучение в електронна среда от разстояние.

Паралелно с тези данни от синдикалната анкета,  днес бе разпространено Отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов, просветният министър Красимир Вълчев и здравния министър проф. д-р Костадин Ангелов от името на педагози от фейсбук групата „Учители за безопасно образование или ДО“ (б.а.- дистанционно обучените).

В него те  настояват дистанционно обучение във всички класове  да остане до края на извънредната епидемиологична обстановка.

В него те предлагат за оставане на дежурни паралелки в  определени училища, като там   бъдат обучавани децата на самотни родители и деца на родители, поставени пред крайна невъзможност да осигурят грижата за децата си вкъщи по време на електронното обучение.

Според тях има учители, които по тяхно желание и осъзнавайки рисковете, да обучават присъствено тези деца при спазване на всички противоепидемични и хигиенни мерки.

В обръщението си към властта педагозите изразяват надежда, че няма да изпращат повече свои колеги към вечния им път. Според тях пропуските се наваксват, но човешкият живот не може да бъде върнат.

Учителите посочват, че няма как да бъде осигурена дистанция от учениците в клас, а в същото навярно хиляди от тях са заразени и пренасят вируса без симптоми. По думите на педагозите преминаването към обучение в електронна среда ще спаси живота на хиляди хора, тъй като ще намали значително заболеваемостта и ще облекчи здравната система.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили