Родители, чиито деца учат онлайн, могат да кандидатстват за помощи от държавата, припомнят от агенцията за социално подпомагане. Условията са те да не могат да работят дистанционно, да нямат платен отпуск и да не получават обезщетение за временна неработоспособност.
Условие за получаването на тази помощ е средномесечният доход на член от семейството за месеца, за който се претендира, да е по-нисък или равен на 150 % от минималната работна заплата или на 975 лв., което за семейство с едно дете означава общ доход от 2925 лв., а с две деца – до 3900 лв.
МЗ купува щадящи тестове, за да върне малките ученици в клас
За семейства с едно дете помощта е в размер на една минимална работна заплата – 650 лв., а за тези с две и повече деца – 150 % от месечната минимална работна заплата или 975 лв. Ако дистанционно обучение е въведено за срок над 10 работни дни в месеца, помощта се получава в пълен размер. При ограничения за срок от 6 до 10 работни дни месечно за семейства с едно дете размерът на помощта ще бъде 325 лв., а за семейства с две и повече деца – 487.50 лв. При въведени ограничения до 5 работни дни месечно семейство с едно дете ще получи 162.50 лв., а семейство с две деца – 243.75 лв.
„Заявление-декларация се подава в дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес на родителите. Към него се прилага документ за брутен доход, получен през месеца, в който в училището или детското заведение са въведени ограничения, служебна бележка от работодател, че лицето е в неплатен отпуск, не може да работи дистанционно от вкъщи, не може да ползва платен отпуск и не получава парично обезщетение за временна нетрудоспособност или обезщетение за бременност и раждане. Самоосигуряващите се лица собственоръчно декларират в заявлението, че не могат да упражняват занятието си поради въведените ограничения“, пишат от агенцията.
Заявлението може да се подаде лично, по пощата или чрез електронния портал http://www.egov.bg/ или на имейла на агенцията.