С 2 изложби Русенската библиотека отбеляза Деня на будителите

0

С 2 изложби и ново фототипно издание Регионалната библиотека „Л. Каравелов“ н Русе отбеляза 1 ноември – Деня на народните будители.

Изложбата „Паисий – Будителят“ е посветена на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски и 260-годишнината от написването на „История славянобългарска“. В експозицията са представени различни издания на различните преписи на Паисиевата история като: Факсимилни издания на Зографската чернова; Рилска преправка; Нов Софрониев препис на Паисиевата история от 1781; за Самоковският препис на „История славянобългарска“. Интерес представляват едни от най-старите издания в библиотеката: „Царственик или история болгарская“ е българска книга, с автор Христаки Павлович, отпечатана в 1844 г. Смята се, че е „далечна преработка на Паисиевата история“, като текстът е преработен и осъвременен и е първото печатно издание на един от вариантите на „История славянобългарска“ от Паисий Хилендарски. Други интересни експонати са издания на Историята от 1898 г., 1914 г. и др., издания на тази книга от личната библиотека на Михаил Арнаудов с автографи от Н. Филипов. В изложбата са включени и материали за Паисий, неговото дело, книги за родното му място, издания по повод различни годишнини. Освен биографичните и исторически изследвания, са представени и три художествени произведения, посветени на Паисий: романът на Неда Антонова „Безсмъртие“, Вазовата поема „Паисий“ и пиесата в шест картини „Паисий“ на Асен Ненов – Бдинец.

В експозицията „Будителите“ са подредени общи материали за Деня на народните будители в книги и списания, информация за различни личности, нотно издание с химн на народните будители, както и два броя от списание „Юноша“, посветени на Неофит Бозвели и П. Р. Славейков.

Двете изложби са открити за посетители до края на ноември.

В Деня на народните будители Регионална библиотека „Любен Каравелов“ представи и новото си фототипно издание на рубриката „Нашите безсмъртни“, излизала в сп. „Юноша“ в Русе в периода септември 1919 – юни 1923 г. „Юноша“ е едно от четирите списания на русенската Учителска кооперация „Мисъл“.  Постоянната му рубрика „Нашите безсмъртни“ е стремеж за издигане на патриотичния дух на учениците от прогимназиалния и гимназиалния училищен курс. Русенските учители Борис Тричков и Димитър Тодоров, които са и редактори на списанието, достигат до идеята, че времето е подходящо за отдаване на почит към онези българи, които имат заслуги за изграждането на чувство за родолюбие и обществен дълг и за издигане на българския дух. Рубриката представя възрожденците Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Неофит Рилски, Неофит Бозвели, братя Миладинови, Васил Априлов, Георги С. Раковски, Христо Ботев, Васил Левски, Ангел Кънчев, Баба Тонка и др.

Идеята за изданието е на доц. Живодар Душков. Издаването на сборника става възможно благодарение на Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив, която съхранява пълното течение на сп. „Юноша“. Сканирането е дело на Дигиталния център на пловдивската библиотека.

С това издание Регионална библиотека „Любен Каравелов“ прави пореден опит да върне на русенци периодичните издания, които са излизали в Русе и които библиотеката не притежава.

Тържеството беше предавано онлайн във фейсбук страницата на културния институт.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук