Това става ясно от 5-годишния бизнес план, който дружеството е представило пред Комисията по енергийно и водно регулиране. Заложеното в него увеличение на цената на водата през следващата година е 20 ст. за кубик.
Според мотивировката на дружеството, средства ще бъдат използвани за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа в региона, за да се подобри качеството на водата и на услугите. От дружеството твърдят, че въпреки обновяването по т.н. „воден проект“, реализиран преди няколко години, преобладаващата част инсталациите са на по 50 години. Това оказва влияние на качеството на водата и трупа загуби от над 40%., твърдят от монополиста
Според ВиК, увеличението нямало да се отрази съществено на джоба на русенци, а загубите щели да бъдат намалени с около 2%.