Виляреал триумфира в Лига Европа в исторически финал (видео)

0

Виляреал триумфира в Лига Европа, след като победи Манчестър Юнайтед с 12:11 след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията срещата завърши при резултат 1:1.

Така „жълтата подводница“ записа златна страница в своята история, печелейки своя първи европейски трофей. Наставникът Унаи Емери пък затвърди прозвището си „Краля на Лига Европа“, като за четвърти път в своята кариера триумфира във втория по сила европейски клубен турнир. Другата голяма награда за клубът от източна Испания е, че трофеят им дава право участие в груповата фаза Шампионската Лига през следващия сезон, въпреки че завършиха на 7-мо място в Ла Лига.

В 29-ата минута Жерар Морено изведе „жълтата подводница“ напред. Дани Парехо центрира от пряк свободен удар, а Морено се промъкна зад гърба на Виктор Линдельов и прати топката в мрежата на  Де Хея за 1:0, вкарвайки своя седми гол през сезона в Лига Европа.

Десет минути след началото на второто полувреме Кавани върна англичаните в мача. Люк Шоу центрира от ъглов удар, но топката бе изчистена. Кълбото попадна у Маркъс Рашфорд, който стреля от воле, ала ударът му се спря в купа от играчи. След серията от рикошети обаче най-съобразителен се оказа Единсон Кавани, който достигна до топката и отблизо изравни резултата на стадиона в Гданск.

В оставащото време обаче нов гол не падна и се стигна до продължения. В тях същои никой не може да прати топката в мрежата и така дойде време за голямата драма – изпълнението на дузпите.

11-метровите удари предложиха невиждана игра на нерви. И двата отбора изглежда нямаше как да пропуснат, като дойде ред дори и на двамата вратари да застанат зад бялата точка. Херонимо Руи беше точен, а след това хвана удара на Давид Де Хея, за да донесе неистовата радост в редиците на „жълтата подводница“.