Зам.-министър: Младежите бягат от „непрестижните“ професии

5

Това каза по време на среща в Русе между директори на учебни заведения и производствени фирми от региона заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева. Една от причините, по думите й, че по различни причини ,в годините тези професии са се превърнали в непривлекателни – заради намаляла индустрия, ниско заплащане и т.н.

Думите и бяха потвърдени от директорът на Професионалната гимназия по промишлени технологии Анелия Христова. „В последните 25 години приемът на ученици по специалностите от направление „Машиностроене и металообработващи машини“ намалява драстично. Това е голяма болка за икономиката на България. Производството изисква специалисти като заварчици, шлосери, стругари, фрезисти, мехатроници, но в годините битува едно мнение в обществото, че тези професии не са престижни“, каза Христова.

Училището е едно от трите пилотни в страната, които започнаха работа по швейцарския проект за въвеждане на дуалното обучение у нас. В гимназията вече се обучават учителите и наставниците на учениците, които ще работят по дуалния модел. Учениците, за които реално ще се въвежда дуалното обучение, са ученици в 11 и 12 клас, но техният подбор и наблюдение ще започне още от 10 клас. Учениците от 11 клас ще провеждат в два дни своята практика във фирмата, а учениците от 12 клас в три дни. Онези ученици, които са по-малки от 18 години, ще работят по 7 часа на ден, а учениците, които са по-големи от 18 години, ще работят по 8 часа на ден.

 

Всяка фирма има своя специфика на производство и училището е това, което трябва да съобрази всички изисквания на работодателите и да направи така, че теоретичната подготовка да отговаря на тези изисквания. Надявам се бизнесът да е готов, защото водещият в дуалното обучение е бизнесът, който прави заявка за нуждите си към училището“, каза г-жа Христова.

Срещата беше по инициатива на Министерството на икономиката. „Целта е да направим диалога между бизнеса и образованието по-силен, тъй като досега практиката е била самото образование да казва какво иска да прави с професионалното си обучение, а бизнесът има най-добра представа от какви специалисти има нужда“, каза зам.-министър Везиева.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

5 КОМЕНТАРИ

  1. Няма как некачествени хора да взимат големи заплати. Нека производството се модернизира, тяхната работа могат да я вършат и машини, след като недоволстват, да се оправят.

  2. Има ли свободно работно място за стругар фрезист и т.н.с 1000 евро заплата,че да правим генерални изводи?

  3. И с двама ви съм съгласен, но остава все пак факта, че младежите просто не желаят да работят като стругари, фрезисти и т.н. защото друго си е в офис.

  4. Т.нар. „работодатели“ тепърва ще го ядат неумит. И това заради собствената им алчност. Преди време щяха да внасят работници. А да ги намерят такива, които да им търпят идиотщините.

  5. Хм… Дали пък младежите не избягват мизерните заплати, „великодушно“ предлагани от работодателите?

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук