Зърнопроизводители: Половината от продукцията залежава по складовете

0

Зърнопроизводители от цялата страна блокираха със земеделски машини движението в района на граничния пункт „Дунав мост“ при Русе.

С транспаранти с надписи: „Спрете геноцида на земеделието“, „Искаме да бъдем конкурентоспособни фермери“, „Българската земя храни българския народ“ те изразиха недоволството си от силно влошената конкурентоспособност на българските земеделски производители заради либерализираната търговия със селскостопански стоки с Украйна.

Близо 100 селскостопански машини и около 300 души пък блокираха движението на тежкотоварни камиони в района на фериботния комплекс Силистра – Кълъраш и намиращите се в близост до него пристанища, където се разтоварва зърно от Украйна.

Към протестиращите от Силистренска област се присъединиха и техни колеги от Разград, Търговище и Попово.

„В Русенска област около 50 процента от продукцията – пшеница, царевица, слънчоглед, залежава по складовете. В други години по това време сме продали почти всичко. Цените, които ни предлагат, са много ниски и сме на загуба, каза председателят на Районния съюз на фермерите „Дунавско зърно“ Милен Коев.

„Къде ще съхраним новата продукция? Жътвата ще започне след три месеца“, допълни колегата му от Тракийския съюз на зърнопроизводителите Радослав Христов

По думите им причина за, тежката ситуация в сектор „Земеделие“, липсата на обичайната пазарна активност от страна на търговците за закупуване на български зърнени и маслодайни култури.

Според протестиращите пазарните цени през последните няколко месеца на всички масово отглеждани зърнени и маслодайни култури не покриват разходите за тяхното производство.

Затова земеделските производители настояват да не се удължава за България действието на регламент на Европейския съюз, касаещ безмитния внос на стоки от селскостопански произход от Украйна.

Протестът ще продължи и през следващите два дни.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук