България на 16-о място в ЕС по равенство между половете

0

България успява да се изкачи от 25-а до 16-а позиция в категорията за дейности, свързани с грижи в областта на равенството между половете в Европейския съюз (ЕС). Това показват резултатите от Индекса за равенство между жените и мъжете за 2023 г. на Европейския институт за равенство между половете.  Това посочи министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по време участието си в Глобалния форум на жените лидери, който се организира днес, 02.11.2023 г., от Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ).

Тя определи като „тревожни“ данните на Индекса, според които страната ни съществено изостава по отношение на равнопоставеността в управителните и надзорните съвети в България. В тях съотношението между жени и мъже са 19% на 81%. За сравнение средноевропейското ниво е 33% към 67 %  отново в полза на мъжете. Според министър Шалапатова неактивното участие на жените на пазара на труда има икономическа и социална загуба, а транспонирането на Европейската директива за подобряване на баланса между половете сред директорите на дружества би довело до реална промяна в България.

Министър Шалапатова припомни, че политиките за равенство между половете в България се реализират в 5 приоритетни области. Това са равна степен на икономическа независимост, намаляване на разликите в заплащането, насърчаване на равенството в процеса на вземане на решения, борба с насилието и защита на жертвите на насилие, както и промяна на стереотипите в обществото.  Тя цитира данните от доклада за равнопоставеността между жените и мъжете в България за 2022 г., според които се отчита повишаване на броя на заетите спрямо 2021 г. Те достигат до 3,2 млн. души. Данните на НСИ за коефициента на заетост за 2022 г. обаче показват, че при жените той е много по-нисък – 48.5%, докато при мъжете е 60.3%.

Отчита се и разлика в заплащането в определени сектори, за което според Шалапатова се изискват повече усилия от страна на държавата и синдикалните организации. „Важно е да кажем, че в България продължаваме да осигуряваме стимули за работодатели, които да разкриват гъвкави работни места за самотни родители или осиновители с деца до 5 г. Това е най-крехката и важна възраст в развитието на децата“, допълни тя.

По време на изказването си Иванка Шалапатова постави акцент върху подкрепата за жертвите на насилие. „Наложи ни се в спешен порядък да отворим два нови центъра за подкрепа на жертви на насилие. Те имат капацитет от 27 места и вече функционират“, обърна внимание министърът. Тя акцентира върху засиленото сътрудничество между социалните структури и МВР и изрази намерението на МТСП за постепенното разкриване на подобни центрове във всички 28 области в страната.

Работа в А.Л. Филтър
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук