„Федерер марш“ към рекордна 20-а титла в Шлема

0
рекордна 20-а титла

Роджър Федерер е устремен към рекордна 20-а титла в турнирите от Големия шлем.

Швейцарският маестро се наложи със 7:6(1), 6:3, 6:4 над Томаш Бердих и е само „на две крачки“ от рекорда. За място на финала 36-годишният Федерер ще спори с корейската сензация Хьон Чун, който сътвори фурор в Мелбърн и по пътя си към полуфиналите елиминира четвъртия в света Александър Зверев и бившия №1 Новак Джокович. Досега двамата се са се срещали в официален мач.

Мачът не започна добре за Маестрото, който беше пробит още в първия си сервис гейм. Той обаче издържа на изпитанието и направи обрат, след което пое контрол върху събитията на корта и беше във водеща роля.

В гейма, в който съперникът му сервираше за спечелването на сета, швейцарецът поведе с 40:15, след което чехът изравни. Интересен момент се оказа обжалване на шампиона, при което системата „Ястребово око“ не сработи и точката отиде в полза на Бердих, който впоследствие стигна до точка за успех в сета. Зрителите видяха нов обрат и Федерер излезе победител.

По-късно Бердих изпусна още една възможност за победа в сета и се стигна до тайбрек. В него Федерер имаше огромно превъзходство и спечели със 7:1.

Рекордьорът по титли от Големия шлем се възползва от нов късен пробив, за да спечели втория сет. В третия той проби рано, но Бердих веднага изравни. Федерер прояви настоятелност и постигнатият втори пробив се оказа достатъчен да го отведе до победата. Федерер направи 15 аса и 61 печеливши удара срещу четири аса и 22 уинъра на Бердих.