Какво означава информирано съгласие при ваксина? Кой носи отговорност при усложнения?

0

Информираното съгласие при поставяне на ваксина не сваля цялата отговорност от лекаря или компанията производител. Това казва специалистът по медицинско право адвокат Мария Шаркова пред Mediapool.

Тя обяснява, че лекарят ще е отговорен, ако не е спазил изискванията за поставянето на ваксината или не е извършил преглед, който е бил длъжен да направи или не е съхранявал ваксината по правилния начин.

Едва един на десет от хората на първа линия са се записали за ваксинация

„Ако при поставяне на ваксината не са спазени изискванията, свързани с противопоказанията и извършването на клиничен преглед от лекаря, който я поставя, тогава отговорността ще е за лекарят. Тази ситуация се урежда по общия ред за обезщетения при вреди, който съществува в страната. Защото всъщност лекарят няма да е спазил изискванията на закона при поставяне на ваксина. В Наредбата за имунизациите е ясно описано при какви състояния ваксината не следва да се поставя. В самата кратка характеристика на ваксината също може да има специфични изключения. Например ако е написано, че ваксината не трябва да се постави на бременни, а общопрактикуващият лекар я постави на бременна жена“, казва Шаркова.

По-различна е ситуацията, когато лекарят не знае, че пациентът е болен, няма клинични сиптоми или пък самият пациент не е казал, че има някакво заболяване. В тези случаи отговорност не би следвало да се носи.

„Иначе преди ваксина ще трябва и тест за бременност да се прави. Ще трябва да се направи и скенер на цяло тяло да не би да е онкологично болен пациентът без да знае или дали няма автоимунно заболяване. Лекарите не могат да носят отговорност за обстоятелства, които обективно не могат да се установят с извършване на клиничния преглед. Или за които пациентът не е съобщил. И в тази ситуация лекарят няма да носи отговорност“, твърди Шаркова.

Информираното съгласие не значи, че ваксината срещу коронавирус е опасна, казва още адвокатът. Евентуалните странични ефекти от нея са описани в кратката листовка и ако пациентът ги е прочел и се е съгласил да бъде имунизиран, той го прави на собствен риск.

Въпроси и отговори за ваксината срещу коронавирус

Въпреки съгласието нито лекарят се освобождава от отговорност, ако е извършил нарушение, нито пък производителят на ваксината, ако се прояви странична реакция, която не е била описана в листовката. В този случай не може да се твърди, че пациентът е бил съгласен, защото не е бил информиран за риска.

“Не е вярно, че се предвижда информирано съгласие, защото ваксината срещу коронавируса е опасна. Информираното съгласие снема отговорността когато се проявят нежелани постваксинални реакции, които са описани в кратката характеристика и са очаквани. Но дори да нямаш такова информирано съгласие, ако си прочел кратката характеристика и си проявил желание лекарят да ти я постави, ти си изразил такова съгласие. Просто в момента се въвежда метод за удостоверяване, че наистина си я прочел и си се запознал с нея. Но това не значи, че ваксината е опасна“, казва Шаркова.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили