Нургюл Салимова излиза в решаваща битка за Световната купа

0

Продължава битката за Световната купа по шахмат при жените. Днес ще стане ясно дали българката Нургюл Салимова ще триумфира. Вчера Салимова стигна до второ реми срещу рускинята Александра Горячкина.

Двете не успяха да се победят в партията, в която Салимова имаше предимството на белите фигури.

Срещата продължи 5 часа и половина. След 118 хода българката и Горячкина си стиснаха ръцете за второ поредно равенство и така ще определят победителката днес с тайбрек по ускорен шахмат.

Салимова може само да съжалява, че не успя да спечели днешната партия, тъй като при навлизането в ендшпила имаше две пешки в повече и позиция, която да реализира сравнително лесно. Притисната от времето обаче, българката направи няколко неточни хода в решителната част на партията и в края ѝ трябваше да се бори за ремито с фигура по-малко.

Още със стигането си до финала Нургюл се класира и за турнира на претендентките за световната титла. Надпреварата представлява турнир между осем състезателки, които трябва да определят претендентката за мача за най-ценната титла срещу китайката Джу Уенджин през 2025 година. Битката за мястото на претендентката ще се проведе през април 2024.