Заместник-министър Методиев: Въвеждането на еврото е ключова стъпка за пълната интеграция на България в Европейския съюз

0

Въвеждането на еврото е фундаментална промяна, която ще донесе на България множество икономически възможности. Ще подпомогне по-бързо икономическо развитие, а това в крайна сметка е пътят за по-добър живот на всеки един български гражданин. Не на последно място – приемането на общата европейска валута е символ на принадлежността на страната ни към европейската идея.

Това заяви заместник-министърът на финансите Методи Методиев в Деня на Европа по време на конференцията „Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към Еврозоната“, организирана от Икономическия и социален съвет към Народното събрание.

Служебното правителство продължава да работи с ускорени темпове по подготовката на страната ни за членство в еврозоната съгласно приетия от Министерския съвет през май 2022 година Национален план за въвеждане на еврото в Република България. Страната полага всички възможни усилия да бъде готова да приеме еврото не по-късно от 1 януари 2025 г., увери Методиев. В процес на подготовка е специален Закон за въвеждане на еврото в Република България, а проект на нов Закон за Българската народна банка, регламентиращ функционирането на централната ни банка в рамките на еврозоната, предстои да бъде одобрен от правителството и изпратен за разглеждане от Народното събрание. Работи се и за цялостното изпълнение на мерките от Плана за действие за изпълнение на последващите ангажименти след присъединяването на българския лев към Валутно-курсовия механизъм II.

Заместник-министърът обясни още, че наред с техническата подготовка за членство  следва да се изпълнят и Маастрихтските критерии, като основните предизвикателства в момента са намаляване на инфлацията, както и придържане към стабилни публични финанси и по-специално ограничаването на бюджетния дефицит до 3% от БВП. Той отново подчерта, че в това отношение водеща е ролята на политическите партии в парламента, а предложеният от Министерския съвет в края на април проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г. отразява фискалните ефекти върху параметрите на бюджетната рамка при сценарий без промяна на политиките, заложени в Закона за бюджета за 2022 г. и последващата му актуализация, а също така и от политическия цикъл, свързан с провеждането на предсрочни парламентарни избори в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Целта е 49-ото НС, в качеството си на законодателна институция и най-висш държавен орган, да заложи своето виждане за бюджета и политиките в него, за което Министерството на финансите ще оказва пълно техническо съдействие. Методиев припомни, че ведомството има готовност с приходни и разходни мерки с оценен годишен фискален ефект, които могат да бъдат разгледани в Народното събрание, и, ако получат необходимата политическа подкрепа, биха могли да спомогнат за привеждането на дефицита в рамките на 3%-то ограничение.

„Придържането към по-консервативна фискална политика, разбира се, е важно не само за въвеждането на единната европейска валута в страната ни, но и от гледна точка на стабилността на българската икономика в настоящата динамична финансова и геополитическа обстановка“, допълни заместник-министърът. Той отбеляза, че новите предизвикателства налагат паричната и фискалната политика да действат съвместно. „Благоразумната фискална политика и ограничаването на бюджетните разходи ще спомогне в усилията за овладяване на високата инфлация и натрупването на по-нисък дефицит, чието финансиране става все по-скъпо при повишени лихвени равнища. В допълнение, добре е да се знае, че от следващата година европейските фискални правила отново започват да важат с пълна сила, след като бяха временно отменени по време на Ковид кризата“, посочи Методи Методиев.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук