„Звезден дъжд“ могат да наблюдават любителите на небесните явления, съобщава сайтът „Спейс“.
Тази нощ заапочва пикът на метеорния поток Персеиди – едно от най-забележителните астрономически събития през годината, който е активен от средата на юли до края на август. Радиантът на потока се намира в съзвездието Персей, което до края на нощта ще се издига все по-високо над хоризонта, в посока североизток-изток. Това обаче не означава, че наблюдателите трябва да гледат непременно към Персеи. Вероятността от поява на метеори ще бъде висока за която и да е част от небето.
Обикновено в максимума на Персеидите, считани за едни от най-впечатляващите метеорни потоци благодарение на яркостта и скоростта на „падащите звезди“, се виждат около 100 метеора на час. Реално може да се очаква сам наблюдател да забележи около 90 метеора за час по време на максимума, ако е далеч от светлините на градовете.
Персеидите са един от най-забележителните метеорни потоци, характерен за периода от 25 юли до 17 август. Наричали са ги още „Оръжието на Сен Лоран”, тъй като датата на максимума съвпада с деня на този светец. Това безспорно е един от най-известните потоци, който астрономите-любители всяка година очакват с нетърпение.
Персеидите са синкаво-бели и понякога жълтеникави. Те са сред най-бързите метеори – движат се с около 60 км/сек.
Метеорният поток Персеиди е известен на човечеството от около 2000 години. Първите споменавания за него са в китайски исторически анали, които датират от 36 г., когато “над 100 метеора изгорели в небето”.
Официално за откривател на ежегодния метеорен дъжд обаче е смятан белгийският математик, астроном и метеоролог Адолф Кетле, който съобщил за това зрелище през август 1835 г.
Най-голям брой метеори ще пресичат тъмното небе сутрин преди изгрев на 11, 12 и 13 август. Но ще припламнат през атмосферата през целите нощи.
Всъщност ще можете да виждате Персеидите по всяко време отсега до 24 август, което е времето, през което ще пресечем облака от отломки, принадлежали някога на Суифт-Тътъл. Пикът съвпада с преминаването през най-гъстата част на облака.
Според старо поверие, който види падаща звезда и си пожелае нещо, ще сбъдне желанието си, така че не пропускайте тази възможност!
Следващите небесни спектакли, които почитателите им ще могат да наблюдават, са метеорните потоци Дракониди и Ориониди, пиковете на които са съответно в началото и края на октомври. Следват метеорните потоци Леониди през ноември, и декемврийските – впечатляващите Джеминиди и „скромните“ Урсиди.