Какво да направим при съмнение за коронавирус?

0
превенция срещу зараза от COVID-19

Какво да направим при съмнение за коронавирус?

Какво да направим при съмнение за коронавирус? Този въпрос вероятно вълнува по-голямата част от хората.

Какво е важно да направи човек, който има съмнение или признаци на респираторно заболяване? Засега няма специфично лечение на COVID-19, така че подходът, използван за лечение на пациенти с коронавирусни инфекции, е за третиране на клиничните симптоми като висока температура или затруднено дишане. Прилагат се антивирусни лекарства, вливане на течности и кислородна терапия.

Ето какви са препоръките на експертите:

Характерни са треска, кашлица, затруднено дишане, мускулни болки и отпадналост. Затова:

– Ако имате температура, главоболие, зачервяване на гърлото, кашлица, хрема, обща отпадналост, най-добре звъннете на личния си лекар. Препоръчително е болните да не ходят лично при джипито си, а да се обадят по телефона и да разкажат къде са били и кога са се прибрали- Когато човек се колебае дали е болен от такъв тип вирусна инфекция, или не – много по-важно е да бъде изолиран в дома си, отколкото да тръгне и да „сее“ заразата

С повишено внимание трябва да бъдат хората, които се завръщат от държави, където вирусът е разпространен – Китай, Южна Корея, Италия, Франция, Германия и др.

– Където и да бъдат установени случаите в страната, пациентите ще останат там. В болницата се правят тестове за вида на заболяването. Ако се докаже коронавирус, пациентът остава там до излекуването си.

– Пийте цинк, мийте ръцете си поне 20 секунди, съветва американският вирусолог Джеймс Роб

– Избягвайте ръкостискането.

– Натискайте копчетата в асансьора само с кокалчетата на пръстите

– Отваряйте врати с лакът или по друг начин, а не с длан. Особено важно е това за обществените и търговски обекти.

– Използвайте латексови ръкавици за еднократна употреба при пазаруване и всички други външни дейности, когато влизате в контакт със замърсени зони. Ако ви липсват ръкавици, използвайте дезинфекционни кърпички, включително за избърсване на дръжката и детското столче в колички за хранителни стоки.

Този вирус се разпространява в големи капки чрез кашляне и кихане. Това означава, че въздухът няма да ви зарази! Но всички повърхности, по които се приземяват тези капки, са заразни средно около седмица – всичко, което е свързано със заразени хора, ще бъде замърсено и потенциално инфекциозно. Вирусът е предимно по повърхностите и няма да бъдете заразени, освен ако необезопасено лице кашля или киха директно в лицето ви. Този вирус има клетъчни рецептори само за белодробни клетки (заразява само белите дробове). Инфекцията идва от дихателната система – специфичен е за белите дробове. Единственият начин вирусът да ви зарази е през носа, очите или устата чрез инфектираните ви ръце или заразни пръски върху носа, очите или устата ви от кашлица или кихане на заразен с вируса, съветва още американският вирусолог

Антибиотиците и ваксините не помагат срещу коронавируса, те се използват за лечение на последващите бактериални инфекции, категорични са експертите на Световната здравна организация.

Хората, които са се ваксинирали срещу пневмония, не са предпазени от коронавируса. Ваксината за сезонния грип също не е ефективна. Вирусът се предава по въздушно-капков път, промивките на носа не са гаранция срещу заразяване. От СЗО съветват вместо това измиване на ръцете със сапун, избягване на ръкостискане и носене на маски.

 

 

Работа в А.Л. Филтър
зарядни станции за електромобили