Гласуваха механизма за разследване на главния прокурор, предложен от МП

0

Парламентът прие механизъм за разследване на главния прокурор и на неговите заместници, предложен от Министерството на правосъдието.

Депутатите гласуваха за второ четене съответни промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Те са в изпълнение на ред решения на Европейския съд по правата на човека, включително по делото „Колеви срещу България“, част са от ангажиментите ни по Плана за възстановяване и устойчивост. По измененията активно работиха екипите на двама министри на правосъдието – Надежда Йорданова и Крум Зарков.

Така наказателен съдия от окръжно, апелативно и върховно ниво с най-високия ранг в системата ще бъде определян за прокурор ад хок, който ще разследва престъпления, извършени от главния прокурор или от негов заместник и ще бъде назначаван за прокурор от ВКП. Този магистрат ще бъде определян на случаен принцип от списък, одобрен от Наказателната колегия на ВКС, при получено изрично съгласие от наказателните съдии. Изискването към тях е и през последните 7 години да са упражнявали именно тази професия.

По същата процедура, при повдигнато обвинение срещу главния прокурор, ще се определя върховен съдия, който ще осъществява контрол върху действията на прокурора, разследващ обвинител №1. Върховният съдия временно ще бъде назначаван за зам.-главен прокурор.

Този механизъм премина проверка на Венецианската комисия, като бяха съобразени всички нейни препоръки.

Променя се и мнозинството във Висшия съдебен съвет (ВСС), необходимо за избиране и освобождаване на главния прокурор – от 17 гласа „за“ в Пленума на ВСС, то става 13 гласа „за“. Мнозинството, необходимо за избор и освобождаване на председателите на двете върховни съдилища остава непроменено – 17 гласа „за“ в Пленума на ВСС, решиха депутатите.

Парламентът записа също, че неприключилите производства по избор или предсрочно освобождаване се довършват по новия ред. Както и че в 14-дневен срок от влизането на закона в сила Наказателната колегия на ВКС трябва да одобри списък на съдиите, които могат да бъдат назначавани за прокурори ад хок по механизма.

Гласувано бе също, че в тримесечен срок от влизането на закона в сила Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на ВСС.

Проектът, изготвен в Министерството на правосъдието, е много повече от механизма за разследване на главния прокурор, напомни в началото на пленарното заседание министър Крум Зарков.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук